Kalkan

Kalkan, Antalya’nın batısında, Kaş’a bağlı turistik bir mahalledir. Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı’nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Kalkan ve çevresinde bu döneme dair şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemektedir. 

Kalkan bundan 150 – 200 sene önce yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır. Birkaç kilometre batısında koruma kapsamındaki Fırnaz İskelesi bulunur.

Kalkan, 1970’li yıllara kadar çevredeki tek liman olarak önemli bir liman kentiydi. Fethiye yolunun yapılmasından sonra azalmış, ancak bölgede turizm endüstrisinin ortaya çıkmasından sonra canlanmıştır. İdari olarak Antalya iline bağlı olmasına rağmen Kalkan, ekonomik ve ulaşım açısından Fethiye’ye daha yakındır.

Independent, Kalkan’ı 2007’nin en iyi turizm destinasyonları arasında sıraladı. Gazete, Kalkan’ı özellikle romantik bir tatil arayanlar ve Avrupa’daki kendi ülkelerinden uzağa seyahat etmek istemeyenler için önerdi. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 2011 yılında Kalkan’a gelen ziyaretçilerin %96’sı Birleşik Krallık’tandır.