Kekova

Kekova, (Likya dilinde: Dolichiste) Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Kaynaklara çoğu kez “Kakava” diye geçmiştir. 4.5 km²’lik yüzölçümü olmakla birlikte bu adada kimse yaşamamaktadır. Üzerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan ve teknelerle ulaşım sağlanan kısım adanın karşı kıyısında, anakaraya bağlı Kaleköy’ dür.

Kekova’nın hikayesi

Kuzey tarafında, 2. yüzyılda bir deprem tarafından yıkılan antik bir kent olan “Dolchiste/Dolikisthe”nin kısmen batık kalıntıları vardır. Bizans İmparatorluğu döneminde yeniden inşa edilen ve hala gelişen şehir, Arap akınları nedeniyle sonunda terk edildi. Tersane (tersanenin körfezi, antik Xera kenti ve tersane Bizans kilisesinin kalıntıları ile birlikte) adanın kuzeybatısındadır.

Kekova bölgesi 260 km2 (100 sq mi)’dır ve Kekova adasını, Kaleköy ve Üçağız köylerini ve Simena, Aperlae, Dolchiste ve Teimioussa adlı dört antik kenti kapsar.

Kaleköy (yerel olarak sadece “Kale”) (antik Simena) Türkiye kıyısında bir Likya bölgesidir. Aperlae’nin kısmen batık kalıntıları[3] ve bir kalesi olan küçük bir köydür. Köye ulaşım sadece deniz yoluyla mümkündür. Üçağız (eski adı Teimioussa), Kaleköy’e 1 km uzaklıkta, aynı adı taşıyan küçük bir koyun kuzeyinde, doğusunda Teimiussa harabeleri olan bir köy’dür. Üçağız’ ismi, açık denize açılan üç çıkışa atıfta bulunarak “üç ağız” anlamına gelir.